איך ניצחתי את הדיכאון

את הדיכאון אני מכירה מקרוב, כנראה שמקרוב מידי. הייתי שקועה בו במשך שמונה שנים והיו רגעים רבים בהם לא ראיתי את קצה האור. יותר מזה, לא האמנתי שנשאר בחיי אור לראות.

הנסיבות שהובילו אותי אל הדיכאון הם בטח לא שונים מהנסיבות שלכם – ילדות קשה וחסרת אהבה, קשרים תלותיים עם הגברים הלא נכונים, פריצות מינית מתוך התקווה של למצוא לפחות שם נחמה, שנאה עצמית ואוסף של חוויות שליליות שהצטברו למגדל כל כך גבוה שכבר לא הצלחתי לראות את סופו.

אצלי, הדיכאון בא לידי ביטוי בחוסר תיאבון והרזייה קיצונית, צריכה גבוהה של סמים ואלכוהול, ניתוק חברתי ומשפחתי, עמעום כללי של כל רגש שהופך אותנו לאנושיים ובידור כמעט מוחלט. עשיתי את המינימום של המינימום רק כדי לברוח חזרה לבית וללבד שלי. היו רגעים בהם שנאתי את כל העולם וברוב הרגעים שנאתי את עצמי, מאוד. לא הייתי מסוגלת להסתכל על עצמי במראה והבגדים שלבשתי רק הלכו והתרחבו כדי שאף אחד מבחוץ לא יוכל באמת לראות אותי.

אני מודה שהיו רגעים בהם איבדתי תקווה לחיים טובים יותר ושאפילו שקלתי לסיים את חיי רק כדי לעצור את כל הסבל והכאב, פשוט לא היה לי את האומץ ללכת עם זה עד הסוף, וטוב שכך. מצאתי את עצמי בת 30 בדיכאון, לבד בעולם בלי תקווה לעתיד טוב יותר ורק המשכתי לשקוע עוד ועוד אל תהום הבדידות והכאב.

modern-health-issues.com

במקביל לחוויה הקשה הזו שעברתי עם עצמי, צברתי במשך השנים ידע רב אודות התודעה, מדיטציה ותורות פילוסופיות כאלה ואחרות על החיים וכל הקיום הזה ומטרתו ולמרות שזה היה רחוק ממני מאוד, זה תמיד ניחם אותי לדעת שזה שם ושכשאהיה מוכנה להתחיל בתהליך הריפוי, יהיו לי בדיוק את הכלים הנכונים לעשות זאת.

חיכיתי לרגע שיחזור לי החשק להיות שוב ללק מהעולם והחיים וזה הגיע מהמקום הכי מוזר שיכול להיות. צפיתי בטיו טיוב בסרטון של ילדה, שטוענת שהיא בכלל צאצא של חייזרים מכוכב אחר והא סיפרה עליהם בכזו נחישות שזה העיר אצלי משהו. היה לי ברור שהיא לא באמת חיזיר, אבל זה גרם לי להבין ולהיזכר בכך שהחיים שאנחנו חיים, מנוהלים על ידי פרספקטיבה מאוד מסוימת וכל עוד אנחנו בתוך הפרספקטיבה הזו, לא נוכל לראות את העולם באף דרך אחרת.

אם אני חיה מתוך פרספקטיבה של דיכאון למשל, הכל ייראה חרא. אבל למזלי, הבודהיזם לימד אותי שפרספקטיבה זה משהו שאפשר לשנות, כמו כל דבר בחיים, כי שום דבר לא קבוע ובלתי משתנה. אפשר לשנות פרספקטיבה כמו שאפשר לשנות את עצמינו ואת הדרך שאנחנו מסתכלים על העולם. החלטתי באותו היום שאני הולכת לשנות את הפרספקטיבה שלי. ידעתי שזו תהיה עבודה קשה וכואבת אבל שהיא בוודאות עדיפה על הדיכאון הזה שמוציא לי את כל הטעם מהחיים.

ידעת גם שאצטרך עזרה ואיכשהו מצאתי את עצמי שבוע אחרי אצל הילרית שהכרתי רוב חיי אבל מעולם לא חשבתי לפנות אליה. מהרגע שהגעתי אליה לרפא את עצמי, החיים שלי השתנו ב-360 מעלות וכיום הדיכאון נראה לי כמו זיכרון מר ורחוק של משהי שפעם סבלה המון. היום אני מלאת אושר ואהבה, אותם מצאתי בעצמי ולא באמצעות דברים חיצוני. מצאתי את השלווה ואת האהבה ללא תנאים שתמיד חיפשתי, במקום האחרון שחשבתי לחפש –  בתוכי. היא תמיד בעצם הייתה בי, פשוט לא ראיתי אותה.

צילמה מריה ברודקין אמסלם

הריפוי האישי שעשיתי היה מדהים ואני מודה על דרך המופלאה הזו שיצא לי לעבור ולחוות. עשיתי אותה בזכות הרבה עבודה על עצמי, שיח פורה ומדיטציה ואני מאמינה שכל איש ואישה בעולם הזה יכולים לעבור את הדרך הזו גם כן, בלי כדורים ומיליון פגישות אצל פסיכיאטר. כחלק מהתהליך שעברתי חזרתי לנקודת מוצא שלי – אני רוצה לעזור לאנשים, ועכשיו אני גם יודעת איך! נרשמתי לקורס קאוצ׳ינג והתוכנית שלי היא ללוות גברים ונשים אל עבר האהבה והגשמה עצמית בעזרת מדיטציה ושינוי הפקספקטיבה על עצמם ועל העולם.

את הידע שלי אעביר מידי בינתיים פה בבלוג, פעם בשבוע או כמה שאוכל ולמרות שאני עוד לא יכולה להדריך אנשים באופן רשמי, אני כן נפגשת עם אנשים, מלמדת אותם לעשות מדיטציה מהתחלה ומדריכה אותם אל עבר פרספקטיבה חדשה ואהבה עצמית. מוזמנים כמובן לעקוב אחריי, לדבר איתי בפרטי ולשתף אותי במחשבות שלכם בנושאים עליהם אני כותבת תמיד. באהבה.

 

נטלי להב.

השאר תגובה