מדיטציה זו לא תרופת קסם

למדתי לראשונה על מדיטציה כשהייתי בת 16 וקראתי את הספר הראשון שלי של אושו, ״ספר הלא כלום״. אני זוכרת שקראתי את מה שהוא כתב וניסיתי להבין למה הוא מתכוון, בקושי רב. היה לי מורכב מידי כנערה צעירה להפנים את המשמעות של המילה הזו ״מדיטציה״ ולהבין בדיוק במה מדובר, אבל ניסיתי בכל מיני דרכים משלי, לפי מה שאושו הסביר ובהמשך גם למדתי את זה בצורה מסודרת יותר במגוון מקומות עם מגוון תורות וביניהם הבודהיזם, יוגה ועוד. בסופו של דבר אני לומדת ״לעשות מדיטציה״ יותר מ-15 שנה ועדיין אני מתקשה להסביר בדיוק מזה זה. אני בכל זאת רוצה לנסות מאחר ואני רוצה ללמד אנשים איך לעשות מדיטציה, ובשביל זה אני צריכה קודם כל להסביר מה זה.

pic:sali petel

מה זה מדיטציה?

יכול להיות שיהיה לי יותר קל קודם להגיד מה זה לא מדיטציה. במדיטציה זה לא אומר לשבת שעות בתנוחת לוטוס ולעשות תנועה מסוימת עם כפות הידיים, לשיר ״הום״ בקול רם או להפסיק באופן מיידי את כל המחשבות. מדיטציה היא אולי מילה גדולה וארוכה אבל למעשה היא הדבר הכי קטן ופשוט שתוכלו לעשות בחייכם – מדיטציה זה פשוט להיות (to be). אבל מה זה אומר פשוט להיות? אני הרי כאן עכשיו לא? אז מה ההבדל בין להיות כאן עכשיו לבין מדיטציה? ההבדל הוא שעכשיו, יש לכם כנראה שובל ארוך ומייגע של מחשבות שעוברות לכם בראש ואתם לא יודעים איך להפסיק אותו. השובל הזה הוא בדרך כמו שרשרת – מחשבה אחת מובילה לעוד מחשבה שמובילה לעוד מחשבה ובלי ששמנו לב ישבנו שעה וחשבנו על כלום. מדיטציה היא הכחדת המחשבות הטורדניות הללו, אבל כמובן שזה לוקח הרבה תרגול ובהתחלה, אף אחד לא באמת מצליח להפסיק את המחשבות לגמרי. אבל זו כן המטרה העיקרית של המדיטציה – להפסיק את המחשבות, ולא סתם את המחשבות אלא את המחשבות הטורדניות שמציקות לנו במשך כל היממה ושנובעות בעיקר מהיקשרויות – למה שהיה לנו, למה שאין לנו ולמה שאנחנו רוצים שיהיה לנו בעתיד. בקצרה.

איך עושים מדיטציה?

את המדיטציה כלומר את הפסקת המחשבות עושים בעזרת כל מיני ״טריקים״ ותרגילים על ה-mind כמו למשל תרגילי נשימה, תרגילי ספירה, מדיטציה מודרכת, תרגילי יוגה שעוזרים לנו ללמוד איך להפסיק את המחשבות ועוד. חשוב לי להסביר משהו חשוב בהקשר הזה – אין אדם בעולם הזה שקל לו להפסיק את המחשבות האלה מלרוץ בראש שלו. אדם אחד בעולם. גם לבודהה היו המון מחשבות שרצו לו בראש ולקח לו שנים של מדיטציה מתחת לעץ הבודהי כדי להגיע להארה. כולנו אנושיים ואנחנו מתוכנתים בדרך כזו שהמחשבות הופכות להיות חלק מאוד גדול מהקיום שלנו ובאיזשהו שלב, הן גם הופכות להיות מי שאנחנו חושבים שאנחנו כלומר, אנחנו מזדהים עם המחשבות האלה עד כדי כך שאנחנו מאמינים שהם בעצם אנחנו, לכן גם קשה לנו להפסיק אותם, כי איך נפסיק את עצמנו מלהתקיים?

לא מספיק ללמוד רק איך לעשות פיזית מדיטציה

יחד עם תרגול המדיטציה הפיזי – שיכול אגב להיעשות גם באמצעות פעילות אקטיבית כמו שטיפת כלים, אכילה או פעילות ספורטיבית – אנחנו גם חייבים ללמוד קצת יותר על המחשבות האלה; מה המטרה שלהן, מאיפה הן מגיעות, איך הן משפיעות עלינו ואיך אנחנו יכולים להפסיק אותן. התרגול המדיטטיבי הפיזי לבד לא מספיק בשביל באמת ליהנות מההטבות הרבות של מדיטציה או של mindfullness, לכן אנחנו גם חייבים ללמוד את הצדדים הנוספים של התרגול והוא כיצד להכחיד את המחשבות הטורדניות, מי אנחנו באמת ועוד שאלות חשובות כאלו ואחרות שבדרך כלל לומדים עם תרגול מדיטציה.

מדיטציה זו לא תרופת קסם

חשוב לי גם לומר שמדיטציה היא לא קסם, אין שום סוד לעשות אותה ויותר מכך, היא בכלל לא פעילות. מדיטציה היא קודם כל state of being כלומר מצב נתון בו אנחנו חיים ברגע, נוכחים במאה אחוז ברגע הזה בלי מחשבות שמשפיעות עלינו לפה או לשם. זה נוכחות מלאה בקיום שלנו, זה חיים, אור, אהבה, זה הכל. לעבור חיים שלמים מבלי לעשות מדיטציה בכלל זה כמו לחיות כזומבי שמובל על ידי מישהו ולא שואל לאן הוא הולך ולמה. הדרך להתעוררות רוחנית והתעוררות בחיים בכלל היא מדיטציה. הדרך לאושר היא מדיטציה, הדרך לאהבה אמיתית לעצמינו ולאחרים היא מדיטציה, הדרך לבריאות פיזית ונפשית היא מדיטציה וכך לעוד הרבה דברים בחיים שרובנו מחפשים במשך שנים אבל לא מצליחים באמת למצוא. והכי מצחיק שכל הפתרונות לכל הבעיות האלו שיש לנו נמצאים בתוכנו, אנחנו פשוט עוד לא יודעים איך להגיע אליהם.

איפה את יכולים ללמוד לעשות מדיטציה?

אתם יכולים ללמוד מדיטציה בכל מיני מסגרות בישראל. יש מורים פרטיים, קורסים קטנים של עד 6 אנשים, יש מרכזי בודהיזם ברחבי הארץ, אינספור שיעורי יוגה בכל מיני סגנונות ובכללי המון מקומות ואנשים מהם אתם יכולים ללמוד לעשות מדיטציה ולגלות את המהות האמיתית שלכם בחיים והכי חשוב – את לגלות האושר שכבר טמון בכם טרוצה לצאת החוצה, אבל לא יודע איך.

אני בעצמי מלמדת אנשים לעשות מדיטציה ומדריכה אותם בדרך של 10 שלבים בדרך אל האושר והאהבה עצמית. אני מגיעה מרקע של בודהיזם ולמדתי ממורים רבים וחכמים כמו אושו ואקהרט טולי. כמו כן עברתי בעצמי את התהליך הזה, אצל אמנדה רונסון, מורה לאלכימיה וקבלה הולסיטית ולמרות שהיא מלמדת רק באנגלית, אני תמיד שמחה להפנות אליה אנשים שמרגישים שהם צריכים עזרה קצת יותר רצינית ממה שאני יכולה לתת.

לסיכום, יש המון דרכים ללמוד לעשות מדיטציה ויש לזה יתרונות רבים לחיים שלכם. השלב הראשון הוא לרצות לעשות שינוי בחיים שלכם, לא חשוב אם זה בתחום העבודה, אהבה, מגורים או כל תחום אחר בחיים שלכם בו אתם מרגישים תקועים כבר זמן. אני מאמינה שתרגול מדיטטיבי קבוע בחיים שלנו יכול לעזור לפתור המון בעיות נפשיות, מנטליות, רגשיות, פיזיות וקיומיות ללא שום צורך בדת, תורה או אידאולוגיה כזו או אחרת. אם זה נשמע לכם כמו משהו שמדבר אליכם יש המון מידע באינטרנט בנושא ואתם תמיד מוזמנים לפנות אליי לכל שעה, בקשה או תהייה.

השאר תגובה