אנחנו לומדות להיות נשים, זה לא קורה מעצמו

התודעה האנושית היא בדיוק כמו תוכנת מחשב, ומי שמתכנת יודע את זה יותר טוב מכולם. אני אמנם לא מתכנתת מחשבים, אבל אני כן עוסקת בכל הנוגע לתכנות ההתניות ועולם המחשבות שלנו מחדש, כי רק אני מאמינה שאפשר להגיע לשקט נפשי, אהבה עצמית והארה רוחנית מסוג כלשהו.

למעשה, ההארה מגיעה ברגע שמבינים שאנחנו סך הכל מכלול כל ההתניות שלמדנו בחיים ואם זה נכון, אנחנו יכולים לשנות את עצמינו בכל אספקט של החיים. איזה כוח! אבל, גם אם התודעה שלנו היא באמת כמו תוכנת מחשב, זה עדיין לא מסביר את הסיבה לכך שחשוב להכיר בתכנות או את הצורך לתכנת אותו מחדש.

מה זה ״התניה חברתית״? 

כמעט כל דבר שאנחנו יודעים על העולם ועל עצמנו זה משהו שמישהו לימד אותנו או שלמדנו לבד מהטלוויזיה, קולנוע, סביבה, חברה, בית הספר וכו'…. זה כולל את התגובות הרגשיות שלנו, את הדברים שאנחנו אוהבים ולא אוהבים בעצמינו ובעולם, את הדברים שאנחנו נהנים מהם, את הדברים בהם אנחנו מאמינים, את ההתנהגות שלנו, המחשבות שלנו, את הדרך בה אנחנו צריכות להתנהג כמו נשים (או כמו גברים) ובכלל את הדרך בה אנחנו בוחרים לחיות את החיים שלנו.

אין שום דבר בקיום שלנו שאובייקטיבי (כי ככה זה) או שפשוט ידענו לעשות, חוץ מלנשום. אפילו לעשות פיפי כמו שצריך לימדו אותנו פעם פעם כשהיינו קטנים, וכנראה שרובנו משתינים היום בהתאם למה שלמדנו עוד אז.

אני לא מנסה אגב לומר שהתניות זה דבר רע, ממש לא. בלי התניות אנחנו לא נדע איך להתנהל בעולם ונצטרך ללמוד המון מידע חדש בכל רגע ורגע מהחיים שלנו. לא, התניות הן סך הכל דבר שימושי שעוזר לנו להתמודד עם כל הכאוס של המציאות שאנחנו חיים בה.

אז איפה זה מתחיל להיות לא טוב בעצם? קודם כל, כשאנחנו חושבים שההתניות שלמדנו הם אנחנו. כשאנחנו מזדהים עם ההתניות האלה כאילו הם חלק בלתי נפרד מאיתנו ומשתמשים במשפטים כמו ״ככה אני, אני לא יכול להשתנות״. אבל למעשה, אין דבר כזה ״ככה אני״, יש ״ככה תוכנתתי״ וכבר הסכמנו שתכנות זה משהו שאפשר לשנות, אז כנראה שגם אנחנו כבני אדם מסוגלים להשתנות גם, לא?

איך תוכנתנו להיות נשים?

כמו כל דבר שלימדו אותנו להיות בחיים, לימדו אותנו גם איך להיות נשים. מאז שאנחנו קטנות מלמדים אותנו כיצד אנחנו צריכות להתנהג, מהי התנהגות ראויה עבור אישה. וזה מצחיק, זה אין באמת דבר כזה ״התנהגות ראויה״, מה שכן יש זה עמידה בנורמות החברתיות וגם פה, הנורמות הן תמיד יהיו שונות בין חברה לחברה כך שבסופו של דבר, אין באמת דבר כזה ״התנהגות נאותה״ אובייקטיבית. אבל בכל זאת, זה מה שלימדו אותנו.

תתנהגי ככה וככה כדי למצוא גבר, אל תעשי את זה, אל תשבי ככה, אל תדברי ככה והרשימה ממשיכה וממשיכה. על ידי כל ה״עשי ככה״ ו״אל תעשי ככה״ למדנו איך עלינו להתנהג בחברה כדי להשתייך אליה בצורה מכובדת ונאותה, אבל על הדרך שכחו ללמד אותנו הרבה דברים חשובים שפושט לא טרחו להסביר לנו. למעשה, רוב ההתניות שמלמדים אותנו קשורים ל״אין״ ופחות ל״יש״. בעיקר לימדו אותנו מה לא לעשות, איך לא להתנהג אבל פחות לימדו אותנו איך כן.

בדרך הזו במשך רוב חיינו הצעירים ובערך עד גיל ההתבגרות, עברנו תהליך של תכנות נשית ולמדנו כיצד להיות נשים. זה נכון אגב לגבי גברים – גם את הבנים מלמדים להיות גברים עם משפטים כמו למשל ״אל תבכה, בנים לא בוכים״ ועוד כל מיני התניות מטופשות כאלה ואחרות שיוצרות בסופו של דבר עם גברי שלם שלא מחובר לרגשות שלו, אבל זה כבר לפוסט אחר.

השורה התחתונה היא שהתכנות הזה עוצר מבעדנו להיות מי שאנחנו באמת וכך נוצר דיסוננס בין מי שאנחנו אמורים להיות, מי שאנחנו כיום ולבין מי שתמיד רצינו להיות. ככה נכנסים בדיוק למצבים של דיכאון וייאוש כללי מהחיים – אם אישה מגיעה למצב שבגיל 30 היא נשואה עם 2 ילדים כשבפועל החלום שלה היה להיות שחקנית קולנוע ולטייל בכל העולם בלי משפחה, היא כנראה תחוש דכדוך קל בכל פעם שהיא תראה שחקנית קולנוע מצליחה אבל לעולם לא תנסה להגשים את החלום הזה, כי היא ככה וככה וככ והיא לא יכולה לעשות את זה כמו אותה שחקנית (בולשיט).

לכן, כדי להגשים את החלומות שלנו, לחיות חיים מלאים ומאושרים ולהיות האנשים שתמיד רצינו להיות, תמיד ידענו שאנחנו יכולים להיות אבל אף פעם לא היינו, אנחנו חייבים לשנות את ההתניות שאנחנו בטוחים שהופכים אותנו למי שאנחנו ואת השינוי צריך להתחיל בהתבוננות. הרי מי חושב על ההתניות האלה במשך היום? מי יודע שהן בכלל קיימות? כנראה שלא הרבה מאיתנו, לא. רובנו בטוחים שאנחנו כמו שאנחנו כי ככה אנחנו. אבל ברגע שנבין שסך הכל מדובר בהתניות, ושהתניות אפשר לשנות, אולי גם נצליח לשנות את החיים שלנו לטובה.

איך משנים התניות?

השלב הראשון בדרך אל שינוי ההתניות השליליות בחיים שלנו היא להתבונן בהתניות, לשים לב אליהם במצבים וסיטואציות שונות – אם מישהו מעצבן אותך, שים לב למשפטים שאתה אומר לעצמך כתירוץ ״אני לא סובל אנשים טיפשים״, ״אני לא לא יכולה לשמוע אנשים שמדברים לאט״…. ותיצרו לעצמכם רשימה של כל ההתניות שצצות לכם ביום יום. אתם תראו שאחרי כמה ימים של תיעוד כזה תיוצר לכם רשימה מאוד ארוכה של משפטים שאתם כל החיים אומרים על עצמכם ובשלב זה, כנראה שעדיין תחשבו שהם גם כולם נכונים לגביכם.

השלב הבא הוא לבחון כל התניה והתניה, להבין מאיפה היא נובעת, מאיפה היא התחילה והאם היא בכלל נכונה או לא לגבי מי שאתם היום. אבל זה כבר השלב הבא, אני חושבת שבשלב הראשון של העבודה הזו הכי חשוב לשים לב אליהם ולראות שהם באמת קיימים אצלכם.

הדרך הטובה ביותר להתבונן בהתניות האלה היא לתרגל מדיטציה באופן קבוע, מאחר ומדיטציה מאפשרת לכם להתנתק מעולם המחשבות הטורדניות ולהיות נוכחים ברגע, ורק מתוך הרגע הזה אנחנו יכולים בכלל לשים לב להתניות. כל עוד אנחנו תקועים בתוך עולם המחשבות שלנו, יהיה לנו מאוד קשה לשים לב אליהם. ואגב, כשאני מדברת על מדיטציה אני ממש לא מתכוונת לזה שאתם צריכים לשבת עשרים דקות פעמיים ביום בתנוחת לוטוס ולשנן מטרה חסרת משמעות. ממש לא.

כשאני אומרת מדיטציה אני מתכוונת לתשומת לב לנשימה, הרגעת עולם המחשבות הטורדניות ונוכחות מתעצמת ברגע הזה ממש כאן ועכשיו. זה נשמע קשה, אני יודעת, אבל עם התרגול הנכון זה אפילו דיי קל וכל אחד ואחת יכולים להגיע לזה ולצאת לדרך לשינוי העצמי ובנייתו מחדש, רק הפעם, זה יהיה בתנאים שלכם!

השאר תגובה