למה לא מלמדים אותנו לאהוב את עצמנו כמו שאנחנו?

למה זה חשוב לאהוב את עצמך? אני כל הזמן מדברת על אהבה עצמית כאילו זה הדבר הכי חשוב בעולם, אבל בטח יש דברים חשובים יותר מזה, לא? התשובה היא לא. אם נחיה מתוך חוסר אהבה עצמית כלפי עצמינו, זה עלול להשפיע עלינו בכל תחום ותחום בחיים שלנו – בעבודה, קריירה, כסף, זוגיות, בריאות ועוד….

אבל אם זה אהבה עצמית זה דבר כל כך חשוב, למה לא מלמדים אותנו? זה מוזר אבל אין לי לצערי תשובה חד משמעית. מה שאני כן יודעת, זה שאף אחד לא מלמד אותנו שהדבר הכי חשוב בעולם הוא קודם כל, לאהוב את עצמינו, וחבל, כי אם היו מלמדים, זה היה יכול לחסוך עבורנו הרבה סבל בהמשך הדרך.

בשבועות הקרובים אני אדבר בבלוג שלי על אהבה עצמית ואיך זה יכול להשפיע לטובה על כל התחומים האלה בחיים שלנו, בעיקר בגלל שאני מתחילה להבין שזה ממש אבל ממש לא ברור או מובן מאליו.

למה אנחנו לא אוהבים את עצמינו?

לכל אחד ואחת מאיתנו יש סיבה שונה לחלוטין לחוסר האהבה עצימת שאנחנו מפגינים כלפי עצמינו; זה יכול להיות בגלל טראומת ילדות, בגלל דברים שעשינו ואנחנו מתחרטים עליהם, בגלל פעמים בחיים שפגענו באנשים מבלי להתכוון לכך, בגלל תחושה של נרקיסיזם או ריכוז עצמי גבוה שנובע ממחסור של אהבה ללא תנאים מההורים ועוד סיבות רבות. למעשה, אם נכנסים אל תוך מקור הבעיה עצמה, ניתן למצוא בדיוק מאיפה חוסר האהבה מגיעה ולמה וכך, גם ניתן לרפא אותה ולעבור למקום של אהבה עצמית גדולה.

לחברה בה אנחנו גדלים יש חלק מאוד גדול באשמה לצערי. מלמדים אותנו מאז שאנחנו קטנים להסתכל על החסר, מה אין לנו ואיך אנחנו יכולים להשיג אותו. מלמדים אותנו להיות כל הזמן במצב שיפוטי, להעריך את עצמינו ואת ההתנהלות שלנו בעולם ולחפש באופן מתמיד דרכים לשפר את עצמינו. אבל בתוך כל הבלגן הזה, פעם אחת לא מלמדים אותנו לאהוב את הדברים הטובים שבנו, לאהוב את מי שאנחנו וליהנות ממה שיש לנו כרגע. לא, תמיד מלמדים אותנו להסתכל על העולם ממשקפיים של אין, וכך אנחנו מגיעים למצב שאין לנו את כל הדברים שהיינו רוצים שיהיו לנו וגם אין לנו הערכה לדברים שכן יש לנו.

סממנים לחוסר אהבה עצמית

איך מזהים חוסר אהבה עצמית? איך אני יכול לדעת שאני לא אוהב את עצמי מספיק? ובכן, יש מספר דרכים לדעת שאתם נמצאים כרגע במצב של חוסר אהבה עצמית, אני אמנה את חלקם פה:

– חוסר סיפוק מהעבודה/קריירה שלכם למרות שאתם עובדים במה שתמיד רציתם לעבוד בו

– חוסר סיפוק מהעבודה/קריירה שלכם כי זה רחוק ממה שתמיד רציתם לעשות

– לא הסתכלתם על עצמכם במראה בחצי שנה האחרונה ליותר ממה שהייתם צריכים

– יש לכם רשימה ארוכה של הדברים שלא בסדר אצלכם אבל אין לכם רשימה של הדברים שכן טובים

– אתם לא מרוצים מהגוף שלכם ולא מסוגלים להסתכל על עצמיכם ערומים

– אתם לא זוכרים מתי בפעם האחרונה הרגשתם בטוחים בעצמכם

– אתם מחפשים אהבה כבר כמה שנים אבל לא מצליחים להתאהב

– אתם מרגישים לא מסופקים מהחיים

– את מרגישה שאת יכולה ליהנות יותר מסקס אבל לא יודעת איך

יש עוד סממנים רבים אבל אלו הם הכי בולטים לעין. אם אתם מזדהים עם אחד מהסעיפים האלה או יותר, מאוד יכול להיות שהפתרון לבעיה שלכם היא אהבה עצמית. השאלה המתבקשת הבאה היא, איך אני לומד לאהוב את עצמי אחרי x שנים של חוסר אהבה? איך עושים את זה? האם זה בכלל אפשרי?

צילם: איציק טליאס

איך לומדים אהבה עצמית

אז כן, זה אפשרי בהחלט. אפשר בכל גיל ובכל שלב בחיים לחזור למצב של אהבה עצמית אמתית וכנה, אם עושים את העבודה ומחליטים באופן אקטיבי שזה מה שאתם עושים מעכשיו והלאה. להיכנס לתהליך של אהבה עצמית זהו מעשה אקטיבי ופעיל. זה לא יקרה לבד ואין קסם שאני יכולה להטיל עליכם כדי שפתאום תאהבו את עצמכם בצורה ובדרך שמגיע לכם. זה מצריך עבודה, זה לפעמים כואב ומעלה דברים כואבים מהעבר שכל החיים ניסיתם להתחמק מלהתמודד אתם, זה תהליך של היכרות מחדש עם עצמכם ואתם צריכים לרצות לעבור אותו כדי שזה באמת יהיה אפקטיבי.

אני עוזרת לאנשים במפגשים פרטיים אחד על אחד להתמודד עם חוסר האהבה, לזהות אותו ואת הגורמים שלו ולהיפטר מזה על מנת לעבור למצב של אהבה עצמית מלאה ומבורכת. ישנם דרכים וטכניקות רבות שאני משתמשת בהם (מדיטציה, mindfullness, דמיון מודרך ועוד),  לפי מה שמתאים לכל מי שמגיע אליי, ויחד אנחנו עובדים על סלילת דרך חדש בחיים בעזרת הרבה אהבה ומחשבה חיובית.

כל אחד יכול ללמוד לאהוב את עצמו, אין בזה חוקים ואין אנשים אבודים. האהבה נמצאת כבר בתוככם, פשוט שכחתם שהיא שם, התעלמתם ממנה במשך כל כך שנים ולמדתם אפילו קצת לשנוא אותה, ולכן אין לכם גישה אליה, אבל אם אתם מזדהים עם הדברים שכתבתי פה ובאמת רוצים לעבור שינוי אמתי, עמוק ומשמעותי בחיים שלכם כדי להתחיל לחיות חיים אמתיים, עמוקים ומלאי משמעות… זה הזמן לעשות את זה!

השאר תגובה