איך התמודדתי עם מחשבות אובססיביות טורדניות?

בגיל 32 גיליתי בפעם הראשונה שאני סובלת ממחשבות אובססיביות טורדניות. עד אז, חשבתי שרמת האובססיה שלי זהה לזו של כל בן האדם אחר בעולם ושאין לי הפרעות נפשיות קיצוניות מעבר לנורמה. עזבו את זה, בכלל לא הייתי מודעת שיש דבר כזה ״מחשבות אובססיביות טורדניות״ וחשבתי שכשידברו על OCD (הפרעה אובססיבית קומפולסיבית) התכוונו לאנשים שחייבים לסדר את ארון הגרביים שלהם לפי צבעים או מוכנים לאכול רק דברים בצבע כתום (כן, יש גם כאלה).

הייתי בטוחה שההיתקעות שלי על נושאים מסוימים נובעת מתוך האכפתיות שלי, האהבה הגדולה שיש לי כלפי משהו, המחויבות העמוקה שאני מפגינה כלפי כל דבר שאני עושה בחיים אבל אף פעם לא חשבתי שמדובר בהפרעה כלשהי שצריך לטפל בה. גם אחרי שנתקעתי על האקס שלי במשך יותר מארבע שנים, עדיין לא תיארתי לעצמי שאני סובלת ממחשבות אובססיביות, הרי מה, לכולן לוקח ארבע שנים להתגבר על אקס (לא?!) ובכלל, אם הייתה לי הפרעה נפשית ההורים שלי לא היו שמים לב לזה בגיל צעיר ומטפלים בזה? איך יכול להיות שעברתי 32 שנים בעולם הזה מבלי שאף אחד לא שם לזה שיש לי מחשבות אובססיביות???

Facetune (8)

אבל אף אחד לא ידע כי תמיד שמרתי את זה לעצמי, בעיקר כי כשכן הייתי מדברת על הדברים שהטרידו אותי עם אחרים היו אומרים לי אחרי 10 דקות של שיחה שאני חייבת להפסיק כי אני חופרת. אז הפסקתי ״לחפור״ לאנשים בקול רם והמשכתי לחפור רק לעצמי, בשקט בתוך הראש שלי. היו לזה המון השלכות על הבריאות שלי (כאבי בטן כרוניים), על חיי החברה שלי (נותרתי כמעט ללא חברות), על חיי האהבה שלי (כל בחור שיצאתי איתו לדייט שני הפך אצלי לאובססיה), חיי המין שלי (הייתי חושבת כל הסקס במקום ליהנות מהרגע) על המצב הכלכלי שלי (כל פעם שהייתי אובססיבית למשהו הייתי מוציאה עליו הון תועפות) ועל עוד תחומים רבים בחיים שלי אבל שוב, לא הייתי מודעת לכך שמדובר בהפרעה ושהיא עושה לי המון נזק בחיים. חשבתי שככה כולם, ככה אני ושזה בסדר.

גיליתי לראשונה שיש לי בעיה של מחשבות אובססיביות טורדניות בזכות הבחור האחרון שאהבתי. אני מכירה אותו מגיל 15 ודרכינו הצטלבו שוב לפני בערך שלוש שנים. לא משנה כמה פעמים ניסינו, הקשר לא צלח בנינו אבל בכל זאת לא הצלחתי לשחרר אותו מהמחשבות שלי, למשך שלוש שנים. הוא, מאוד דומה לי, ולכן הוא גם חלק איתי את המחשבות האובססיביות כך שהיה לי קשה ביותר להעלות על זה אבל לבסוף, כשנחשפתי לעובדה שאני אובססיבית במחשבות שלי כלפיו, הבנתי שיש לי בעיה שהתחילה בילדותי והולכת איתי עד היום, מבלי ששמתי לב.

obsess

אחרי שגיליתי שאני סובלת ממחשבות כאלה הבנתי מהר מאוד שאני לא רוצה לסבול מהן יותר ושעליי לטפל בעצמי, אבל דחוף. העניין הוא שאני לא מתחברת לפסיכולוגים, פסיכיאטריים ובטח שלא לכדורי כימיקלים שמשנים את האיזון הכימי במוח. אז חיפשתי תחומים שאני כן מתחברת אליהם והראשון שעלה לי בראש הוא מדיטציה. אבל מדיטציה היא state of being ולא ראיתי איך היא יכולה לעזור לי להתגבר על הבעיה הספציפית הזו. למזלי, הגעתי לחברת משפחה שבדיוק פתחה קורס ב״אלכימיה של התודעה״ כלומר בדרך שאנחנו יכולים לשנות את התודעה שלנו ממצב אחד למצב אחר, לשנות את הפרספקטיבה שלנו ואת הצורה בה אנחנו מסתכלים על העולם. הרגשתי שזה היה הדבר הכי נכון בשבילי ועשיתי את הקורס, למזלי, כי הוא באמת שינה לי את החיים.

אחרי שהצלחתי להתגבר על המחשבות האובססיביות שלי, שפגעו בי בכל התחומים האפשריים בחיים, גיליתי את הסוד הגדול מכולם – המקום שכל המחשבות האובססיביות האלו נבעו ממנו הוא של חוסר אהבה עצמית טוטאלית. חוסר האהבה עצמית במקרה שלי נולדה בגלל כל מיני סיבות, הסיבה העיקרית היא שלא קיבלתי או לא הרגשתי שקיבלתי מספיק אהבה כשהייתי ילדה קטנה ואם ההורים שלי לא אהבו אותי ללא תנאי, למה שמישהו אחר יאהב אותי ככה, למה שאני אוהב את עצמי ככה? לא הייתה לי מעולם סיבה ולכן זה לא קרה. חוסר האהבה כלפי עצמי פגעה בי, הורידה לי את הביטחון העצמי, הערך עצמי, הדימוי עצמי, האמונה העצמית ולמעשה החלישה אותי מבחינת הבן שהייתי בעולם כי לא חשבתי שאני שווה שום דבר. כמובן שלכל אחד ואחת מאיתנו יש מקום אחר ממנו חוסר האהבה עצמית מתחילה, החכמה היא למצוא את המקום הזה כדי לרפא אותו ולא להשוות לאחרים או להתעסק בכמה מה שקרה לנו נוראי.

child

זו הייתה תובנה גדולה עבורי ששינתה לי את החיים ב-360 מעלות והיום, המטרה העיקרית והכי חשובה שלי בחיים היא לעזור לאנשים אחרים לעבור את אותה הדרך לאהבה עצמית כדי להכחיד את המחשבות האובססיביות והטורדניות ולעבור לחיות בעולם של ״יש״, אור ואהבה קודם כל לעצמי  ואחר כך גם לכל הסובבים אותי בחיים. אני חושבת שיש לי את היכולת המופלאה לקחת תהליכים מורכבים ולהסביר אותם בצורה פשוטה ולכן בחרתי לעזור לאנשים דווקא במקום שהכי קשה בחיים שלהם, בצורה פשוטה, נעימה, ברורה וכיפית. אני עושה את זה בדרכים שונות (אחד על אחד, סדנאות והרצאות) עם כלים שונים אבל המטרה היא תמיד אותה המטרה – לחזור למקום של אהבה עצמית ללא תנאים, כי אם אנחנו לא נאהב את עצמינו ללא תנאי איך אנחנו יכולים לצפות מאנשים אחרים לעשות זאת עבורנו?

 

 

אני עובדת עם אנשים שרוצים להתמודד עם מחשבות אובססיביות טורדניות כדי להפסיק לסבול מהם. אני אשמח להיפגש, לדבר ולראות אם אני יכולה לעזור לכם להתגבר על המחשבות האובססיביות הטורדניות שלכם על מנת לאפשר לכם לחזור למקום של אהבה עצמי ולהגשים את מלוא הפוטנציאל שלכם בחיים.

אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם למטה על מנת שנוכל לקבוע פגישה. אני מבטיחה דיסקרטיות מלאה יחד עם המון חום, אהבה, חמלה ואמפתיה.

השאר תגובה