איך הפסקתי להיעלב בקלות מאנשים

אחת התובנות החשובות ביותר שהגעתי אליהן בשנה האחרונה, היא שעם כל הרצון הטוב שיש לי לשנות את העולם, זה בלתי אפשרי. זה לא שאני לא יכולה לעשות שינוי בעולם הזה, אני אכן יכולה, אבל את העולם עצמו – אני לא יכולה באמת לשנות. וכמו שאני לא יכולה לשנות את העולם, אני גם לא יכולה לשנות את האנשים שנמצאים בחיים שלי.

שוב, אני יכולה לנסות אבל בפועל, אני לא באמת יכולה לשנות אותם. כמו שאני גם לא יכולה לשנות את מזג האוויר או את השעה ביום. אבל! יש משהו אחד שאני כן יכולה לשנות, והאמת היא שמדובר בדבר הגדול ביותר מכולם, כך שהוא היחידי שבאמת משנה – אני יכולה לשנות את עצמי.

מה זה אומר לשנות את עצמי? בין היתר, אני יכולה לשנות את הדרך שאני מגיבה לדברים, את איך שאני מתנהלת בעולם, את הפרספקטיבה שלי, את צורת ההסתכלות שלי על דברים, את רמות הסבלנות שלי במצבים שונים, את הגישה שלי כלפי נושאים שונים, והרשימה רק נמשכת, כי אין כמעט דבר בעצמנו שאנחנו לא יכולים לשנות.

כשאמרו לכם שאי אשר ללמד כלב זקן טריקים חדשים, עבדו עליכם, כי למעשה, אפשר ללמד כלב טריק חדש בכל שלב בחיים שלו, באמצעות מספר התניות מאוד בסיסיות, ואם כלב זקן יכול ללמוד טריקים חדשים, גם אתם יכולים לשנות, ללמוד ולהתפתח. לא חשוב בני כמה אתם בחיים, מה עשיתם עד עכשיו או סיפור חייכם.

אבל איך אנחנו משנים את עצמנו בפועל? זה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע, אבל בגדול, מדובר בתהליך ממושך שמצריך הרבה עבודה אישית, התמדה ורצון להשקיע. בינינו, בלי הדברים האלה אי אפשר להשיג שום דבר בחיים, אז לא מדובר פה באיזה פרויקט גדול מהחיים שאין לכם סיכוי להצליח בו או שאין לכם מספיק זמן עבורו עכשיו. מדובר בעוד משהו בחיים שלכם, שאמור להיות מספיק חשוב לעשות ושבטווח הארוך, ישפר את איכות החיים שלכם בצורה מופלאה.

perspective
wglandscape.tumblr.com

אז איך עושים את זה? הכל מתחיל בפרספקטיבה, בדרך שאנחנו מסתכלים על העולם. זה הדבר הראשון שעלינו לשנות בעצמינו, משם יהיה לנו הרבה יותר קל לשנות את יתר הדברים. למה אני מתכוונת כשאני אומרת ״שינוי בפרספקטיבה״?

אני אנסה להסביר את זה באמצעות הדגמה של מצב טיפוסי בחיים, שקרה לכולנו. נגיד הגעתי לעבודה בבוקר והבוס שלי מיד מתחיל לצעוק עליי. אני יכולה להעלות אצלי בראש כמה מחשבות לגבי מה שהרגע קרה:

הבוס שלי שונא אותי

למה הבוס שלי תמיד צועק עליי

הבוס שלי בטוח עומד לפטר אותי

אני תמיד מפשלת במקומות עבודה, אני כזו כישלון

אולי פגעתי בבוס שלי ובגלל זה הוא צועק עליי

שימו לב. כל המשפטים האלה מדברים על עצמכם, לא על הבוס שלכם. הוא שונא אותי, הוא תמיד צועק עליי, הוא עומד לפטר אותי,  אני כזו כישלון, אולי אני פגעתי בבוס שלי. אבל אם הרגע הגעתם למשרד, איך יכול להיות שהעצבים שהבוס שלכם החליט להוציא עליכם, באמת קשור אליכם? ברור שאני לא מדברת על מקרים בהם אתם יודעים שפישלתם ושעומדים לצעוק עליכם אלא יותר על בקרים רגילים לחלוטין, בהם חטפתם צעקות על הבוקר, סתם, מבלי להבין למה. או אולי הבוס שלכם סתם לא היה נחמד אליכם או שכח להגיד לכם בוקר טוב. גם מקרים כאלה עלולים להעלות את אותן המחשבות שציינתי למעלה.

בואו ננסה להסתכל על הסיטואציה בדרך טיפה שונה הפעם. בואו ננסה לחשוב על כל הדברים שיכלו באופן תאורטי לקרות לבוס שלכם לפני שהוא הגיע למשרד, ושגרמו לו, אולי, לצעוק עליכם ללא סיבה, לא להיות נחמד, לא להגיד שלום וכו':

הוא היה בתאונת דרכים בדרך לעבודה

הוא היה שלוש שעות בפקקים בדרך לעבודה

הבת שלו חלתה

אשתו עזבה אותו

הוא מכור להימורים ואיבד את כל הכסף שלו

אימא שלו נפטרה

גם פה אני יכולה להמשיך את הרשימה, כנראה עד אין סוף, כי יש כנראה אינסוף סיבות לך שהבוס שלכם עצבני, ואף אחת מהן לא קשורה אליכם. איך זה יכול להיות? ובכן, לא נעים לי להיות זו שמספרת לכם את זה אבל…. העולם לא סובב אתכם. לא, אתם לא מרכז העולם, אתם לא הדבר הכי חשוב בעולם, אתם סתם עוד מישהו או מישהי, לפחות בעולם של הבוס שלכם. אם כבר, בעולם של הבוס שלכם, הוא מרכז העולם, לא אתם. אז באיזה קטע אתם דוחפים את עצמכם אל תוך החיים שלו ותופסים מקום כל כך חשוב שגורם לכם מיד לחשוב שמצב הרוח שלו, קשור אליכם?

universe

בסופו של דבר, אנחנו נוטים בפרספקטיבה הקיימת שלנו כל הזמן לשים את עצמנו במרכז, כאילו אנחנו הדבר הכי חשוב שקרה לעולם מאז שהמציאו את האינטרנט, וזה אולי נכון בתוך העולם הקטן שלכם אבל בעולם הגדול, זה פשוט לא המקרה, כי בעולם הגדול, כל אחד חושב ככה לעצמו.

אני לא אומרת שאנחנו צריכים להוריד מהערך שלנו, ממש לא, פשוט לזכור מידי פעם שמאוד יכול להיות שהרבה מהדברים שקורים סביבנו לא באמת קשורים אלינו, ושאנחנו נוטים מיד לחשוב שהם כן קשורים אלינו, בגלל הפרספקטיבה הצרה שלנו שמונעת מאתנו להסתכל על המצב כמו שהוא באמת ולהתמודד איתו בהתאם.

זו רק דוגמה אחת קטנה לאיך שינוי קטן בפרספקטיבה שלנו יכול לשנות דברים גדולים וחשובים ביום יום שלנו שבהמשך הדרך יוכלו להקל עלינו לעזור לנו ליצור חיים מאושרים, מאוזנים וממלאים יותר. יש כל כך הרבה מקומות בחיים שלנו שאנחנו סתם סובלים, ובאמת שאנחנו לא חייבים. החיים יכולים להיות הדבר הכי כייפי שקרה לכם, אם רק תשקיעו קצת זמן, קצת עבודה והרבה רצון וכוונה.  

נטלי8.jpg

אם בא לכם לשמוע על עוד דרכים ששינוי פרספקטיבה ומדיטציה יכולים לשדרג לכם את רמת החיים ולעזור לכם לפתור בעיות מתמשכות שיש לכם בחיים, מלאו את הטופס, נקבע פגישת היכרות חינם ונראה אם זו באמת הדרך הטובה והנכונה ביותר עבורך.

השאר תגובה