האם מצאתי את הפתרון לבעיות כלכליות?

חוויתי בתקופה האחרונה קריסה כלכלית קלה. כשאני אומרת קלה, אני מוותרת לעצמי כי זו הייתה הקריסה הכלכלית הגדולה ביותר שחוויתי עד היום. ההבדל היחיד הוא שהיום, התמודדתי עם הקריסה הזו בדרך קצת שונה ממה שהייתי פעם, ובמקום לבכות על זה שאין לי כסף ו״למה כל הדברים הרעים בעולם תמיד קורים לי״, החלטתי לנקוט עמדה קצת שונה ולקחת סוף סוף אחריות על החיים שלי. תכננתי תוכנית פעולה עתידית שתעזור לי להתאזן כלכלית והתמדתי בה בכל הכוח. הפלא בפלא, שלושה חודשים אחרי והקריסה מאחוריי.

אז מה התכנית הכלכלית שלי כללה? ובכן, בעיקר, להפסיק לבזבז. כן, אני יודעת, זה הרבה יותר קל להגיד מאשר לעשות ובכלל מה אנחנו מבינים כשאנחנו שומעים את צמד המילים ״להפסיק לבזבז״? רובנו מיד לוקחים את זה לעולם הבזבוזים – אז אני אפסיק לקנות בגדים חדשים, נעליים שאני לא צריכה, אני אפסיק לאכול במסעדות יקרות ואוריד את כמות הפעמים שאני יוצאת לברים. ככה גם אני חשבתי, אבל עובדה שבמשך שנים לא הצלחתי לצאת מהבלאגן הכלכלי שכרטיס האשראי שלי ואני יצרנו.

 

ידעתי שאם אני אמשיך לנסות לתקן את הבעיה הזו בדרך המוכרת שתמיד ניסיתי, היא כנראה לא תיפטר לעולם, אז החלטתי ללכת בדרך חדשה – אני לא מוציאה יותר כסף בחודשים הקרובים, בכלל. זה אומר שאני לא אוכלת יותר בחוץ, בכללף. לא יוצאת לברים או מסעדות, בכלל. לא קונה בגדים, נעליים, תיקים, תכשיטים או מוצרים בהנחה ב-asos, בכלל. לא נוסעת במונית, בכלל. וככה חתכתי את כל ההוצאות שהיו לי בחיים והגבלתי את עצמי ל-100 שקל בשבוע, אותם הוצאתי על אוכל בסופר.

נשמע קשה? כן, בהתחלה זה קשה, מפחיד ואפילו בלתי אפשרי אבל בפועל, ברגע שעושים סוויטצ' בראש ומחליטים שבזמן הקרוב אתם לא לוקחים חלק פעיל בעולם הצרכני, זה הופך ליותר ויותר קל. באיזה שהוא שלב אפילו חשתי תחושות של הקלה ושחרור. הרגשתי יותר טוב על עצמי, התחלתי להשקיע באוכל שאני אוכלת ולבשל לעצמי בבית מידי יום, כך שגם פסקו לי כאבי הבטן והרגשתי טוב יותר! אהבתי את עצמי ואת איך שאני נראית כי לא חיפשתי כל הזמן לקנות דברים שיתנו לי להרגיש טוב או יפה. היו לזה השלכות חיוביות רבות על החיים שלי וכולה חייתי חודשיים מחוץ לעולם הצרכנות. מדהים.

לאחר שהצלחתי להתאזן קצת, חזרתי לצרוך, אבל בעיקר את כל הדברים שרשמתי לעצמי בחודשיים האלה שאני צריכה לקנות פתאום, החשק שלי לבזבז סתם כסף נעלם. בנוסף, הבנתי בתוך התהליך שיש לי עניינים עם כסף שהולכים עמוק יותר מצורך בסיסי לבזבז ושהם בכלל קשורים לאהבה ולחיבור שלי למציאות שקצת נפגם כתוצאה של טראומות ילדות הקשורות לתחושות ביטחון ולזה שדואגים לי, אבל זה כנראה לפוסט אחר.

איטלקיה
תמונה מאתר http://www.sabresim.co.il/

 

בסוף תקופה של שלושה חודשים שלא יצאתי אפילו פעם אחת לאכול בחוץ עם חברות, ראיתי שיש לדיינרס הטבה בלעדית למספר מסעדות מובחרות. ישר אמרתי לעצמי ״לא, אני לא אוכלת יותר בחוץ במסעדות״ אבל הסיבה שהפסקתי לאכול בחוץ לא הייתה להפסיק לאכול בחוץ, אלא להפסיק לבזבז כל כך הרבה כסף על לאכול בחוץ. והנה, מציעים לי הטבה מגניבה (מזמינים שתי מנות עיקריות ומקבלים ממנה ראשונה וקינוח במתנה) במסעדות שוות, שלמעשה תוריד לי בעלויות, וכך גם תחסוך לי כסף.

ולמה שאני לא אתפנק מידי פעם באיזה ארוחה טובה בחוץ? במיוחד כשהיא בהנחה! אז יצאתי ל״איטלקייה בפשפשים״ עם חברתי מאיה, ביליתי, ניהיתי ולמרות שהיה לי מאוד כיף וטעים, זה לא גרם לי לחזור לבזבז כסף ולאכול כל יום בחוץ וזה בעיניי מעיד על שינוי אמיתי ונכון בהרגלי הצריכה שלי! גאה בעצמי עד מאוד! אגב, תמיד יש מלא מבצעים, קופונים והטבות למסעדות ברחבי הארץ אז במקום להחליט שאתם לא מבזבזים יותר כסף על מסעדות בכלל, אפשר גם להחליט שאתם יוצאים למסעדה רק בתנאי שיש לכם הנחה על הארוחה וכך גם להפווך את זה להרגל קבוע. בעיניי זה פתרון הרבה יותר טוב מלהפסיק לצאת בכלל! 

מתמודדים גם עם בעיות כלכליות מתמשכות ורוצים הדרכה איך לצאת מזה על ידי שינוי פרספקטיבה? מלאו את הטופס כדי לקבוע איתי פגישה מקדימה 🙂 

 

השאר תגובה